Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalıkta tarihi ve kültürel zenginliklerden bir kısmı Camiileridir. Bu camiiler Şehitler Camii, Saatli Camii, Ayvalık Çınarlı Camii, Hayrettin Paşa Camiisidir.

Ayvalık Camiileri

Ayvalık Camiileri

Körfezin en güzel beldelerinden biri olan Ayvalık, temiz havası, denizi, tostu, sakinliği ve birçok özelliği ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Tabi bunların yanı sıra tarihi ve kültürel eserleri de görme imkanı vardır Ayvalık’ta. Camilerden söz etmek gerekirse, Ayvalık’ta 4 tane cami vardır. Bu camiler hakkında biraz bilgi vermek ziyaret edecek olanlara bir ön bilgi olarak faydalı olacaktır.

Şehitler Camisi, Ayvalık Şehitler Cami Ali Çetinkaya mahallesinde yer alan büyüklük olarak Körfez bölgesinin en büyük camisidir. 2001 yılında ibadete açılmıştır. Saatli Cami, Ayvalık’ın merkezinde Fevzi paşa Mahallesinde bulunan cami, Ayvalık’ın ekonomisini en güçlü olduğu dönemde inşa edilmiştir. O zamanlar kilise olarak inşa edilen yapı 1870 yılında inşa edilip, 1928 yılında ise cami olarak kullanılmaya başlamıştır.

Saatli Cami adıyla bilinir. Ayvalık Çınarlı Cami, Ayvalık’ın merkezinde bulunan Hamdi bey Mahallesi yer alır. Kilise olarak Ayvalık halkının ekonomik yönden en güçlü olduğu dönemde inşa edilmiştir. Kilise 1923 senesinde camiye çevrilmiştir. Hayrettin Paşa Camisi, Ayvalık Hayrettin Paşa Mahallesi’nde kilise olarak 1850 senesinde inşa edilmiştir.

Ayvalık’ın ilk kiliselerden olan yapı Cumhuriyet Döneminde camiye çevrilerek Hayrettin Paşa Camisi ismini almış. Daha önceki ismi olan Panayia Ortodoksların Meryem’e verdikleri isimlerden biridir. İlk inşa edildiği zamanlar dini nitelikte Ortodoksların çocuklarına eğitim veren okulların kilisesi olarak kullanılmıştır. Düz bir zemine inşa edilen kilisenin toplam alanı 4000 metrekare, binanın alanı ise 700 metrekaredir.

Paylaşmak İster Misiniz?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?