Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalık hakkındaki en meşhur şeyler Ayvalık tostu, Sarımsaklı plajı ve zeytinyağıdır. Muhteşem havası ve serinliği, masmavi denizi ile vazgeçilmez tatil alanıdır

Ayvalık Hakkında

Ayvalık Hakkında

Ayvalık, çoğu kişinin Ayvalık tostu, Sarımsaklı Plajı ve zeytinyağı ile tanıyıp özdeşleştirdiği Kuzey Ege’nin muhteşem bir parçasıdır. Ayvalık’ta bir kaç gün geçirdiğinizde sizin de şaşıracağınız tarihi ve tabiatın sunduğu tüm güzellikleri ile kendine hayran bırakan oldukça değeri sahiptir. Ayrıca Ayvalık’ın bilinmeyen yönlerini öğrenmek için biraz zaman gereklidir, her biri ayrı bir güzellik taşıyan özellikleri olan ayrıntılar ve Ayvalık hakkında bilinmeyenler nelerdir diyecek olursanız, ilk önce okuyup öğrenin ve daha sonrasın da yaşayarak görün.

22 Adaya Sahip Şirin İlçe

Ayvalık ilçesine bağlı, 22 adet ada bulunmaktadır, bu adalar Ayvalık Koyu’nda yer alırlar. 22 adanın içinde yerleşime uygun ve açık tek ada Cunda Adasıdır. Ege Denizi’nde yer alan Gökçeada, Bozcaada ve Uzun Ada’dan sonra 4. büyük adadır.

Ülkemizin En Büyük Tabiat Parkı

1995 yılından günümüze kadar içinde farklı ekosistem barındıran ve değişik endemik türlerden çok fazla sayıda bitki ve balık türüne ev sahipliği yapan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Ayvalık Adaları olarak, 22 adanın 20’sini ve denizi de dahil olmak üzere 18 bin hektarlık bir alana yayılır.

Ülkemizin En Fazla Kayıt Altında Olan Tarihi Evleri

Eski bir Rum yerleşiminin hakim olduğu Ayvalık’ta, 4 bin adet tarihi ev bulunur. 1924’te yaşanan problemler sonrasında Yunanistan’ın Selanik şehrinden gelen Türklerin yerleşim yeri olarak seçtiği Ayvalık ilçesine özgü sarımsak taşından yapılan 1860 adet ev, cumbaları, ferforjeleri, zarif kapıları, alınlıklarında yer alan işlemeleriyle ile adet bakımından Türkiye’nin en fazla tescillenmiş evi Ayvalık’tadır.

En Zengin Meze Çeşitleri

Girit, Midilli ve Ege mutfağının muhteşem lezzetlerinin ve mezelerinin buluşma yeri olan Ayvalık mutfağı mevsime göre yetişen bitkilerden ve deniz ürünlerinden yapılan yüz yetmişten fazla meze çeşidi ile ziyaretçilerine lezzet şöleni sunar. Özellikle Cunda Adası’nda bulunan restoranlarda, meşhur olan Ayvalık zeytinyağı, zeytinyağı dendiğinde de ilk akla gelen yöre ünvanına sahip olmasından dolayı, zeytinyağı ile özleşen bu mezeler Ege denizinin sunmuş olduğu balık ve deniz ürünleri ile, rakı, balık, Ayvalık sözünün hakkını verecek türden bir ayrıcalık sunar.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Adaları

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?