Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalık kiliseleri uzun dönem öncesine ait çok değerleri tarihi ve kültürel bilgileri günümüze taşımaktadır. Bu muhteşem eserler gezip görmeniz gereken yerlerden

Ayvalık Kiliseleri

Ayvalık Kiliseleri

Ayvalık’taki bazı kiliseler bugüne gelene kadar varlığını korumuş olup, bir kısmı ise zamanın ve tabiatın acımasızlığı karşısında duramamıştır. Birçok Ayvalık kilisesi restore edilerek cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde hayatta kalan en önemli Ayvalık kiliseleri Taksiyarhis Kilisesi ve ayazma Kiliseleridir.

Ayvalık Kiliseleri Hangileridir?

Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık’ın merkezinde İsmet Paşa Mahallesinde yer alır. Kilisenin
duvarında bulunan bir kitabe vasıtası ile 1844 yılında yapıldığı düşünülmektedir.

Faneromeni (Ayazma) Kilisesi

Kemal Paşa Mahallesinde tarihi binaların arasında kaybolan kilise, içinde bulunan suyun kutsal olarak kabul edildiğinden dolayı Ayazma ya da Faneromeni diye adlandırılır.

Hagia Triada Kilisesi

Hagia Triada Kilisesi, Ayvalık’ın merkez kısmında Kazım Karabekir Mahallesinde bulunan Kilise düz bir zemin üzerinde, oldukça geniş bir alan üzerine uzunlamasına dikdörtgen bir şekilde düz çatı olarak yapılmıştır. Kilisenin arsa alanı 2000 m², zemin alanı 400 m²’dir. Şehirdeki kiliseler içinde en yüksek olan dördüncü kilisedir.

Ayvalık-Kilisesi

Portaitissa Kilisesi

Portaitissa Kilisesi, Ayvalık merkez kısmında Sakarya Mahallesinde yer alır. Eğimi az olan bir zemin üzerine inşa edilen kilise ızgara doku tekniği ile yapıldığından ızgara doku özelliği taşır.

Profitis İlias Kilisesi

Ayvalık’ın en yüksek tepesi olarak bilinen tepeye 1835 senesinde inşa edilmiş olan kilise 1944 yılında yaşanan depremde oldukça tahribata uğramıştır. İkinci Dünya savaşı esnasında tehlike anında halkı tehlikeden haberdar etmek için Ali bey Adasında bulunan Panayia kilisesine ait çanı 1936 yılında Profitis İlias Kilisesinin çan kulesine yerleştirilmiştir. Çan ileriki yıllarda oradan alınarak Bergama Müzesi’nin bahçesinde sergilenmeye başlamıştır.

Hagios Nikolaos Kilisesi

Abdül Vahit Sağlam İlköğretim Okulunun yer aldığı alanda bulunan kilise hakkında hiç bir bilgi mevcut değildir.

Hagios Dimitrios Kilisesi

Kilise, şu an Halk Eğitim Merkezinin bulunduğu yerde inşa edilmiştir. 1945 senesine kadar cami olarak hizmet veren kilise 1945 yılından sonra Erkek Sanat Okulu Atölyesi olarak kullanılmaya başlamıştır.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Hakkında

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?