Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ünlü Sarımsaklı plajı ile bilinen Küçükköy tarihi açıdan da oldukça zengin bir bölgedir. Kültür merkezi ve kent müzesi ile sanat ve tasarım köyü olarak bilinir.

Ayvalık Küçükköy

Ayvalık Küçükköy

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir belde olan Küçükköy, tarihi Rum evlerine ev sahipliği yapan bir yerdir. Kültür merkezi, kent müzesi ve festivallere kucak açan yapısıyla bir sanat ve tasarım köyü olarak da bilinmektedir. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine 8 km uzaklıkta bulunan ve Yeniçarohori olarak eskiden beri anılan Küçükköy, 7 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğindeki dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajı ile biliniyor.

Küçükköy Tarihi

Küçükköy, İlkkurşun, Kahramanlar olmak üzere üç mahallesi bulunan Küçükköy’ün halk arasındaki en bilinen ismi ise Sarımsaklı’dır. 400’den fazla eski Rum taş evinin bulunduğu bu küçük kasabada bu evlerin restorasyon sonrası kente kazandırılması başarıyla sonuçlandırılırken pek çok galeri ve sanat atölyeleri de burada kurulmuştur. Karşınıza çıkacak olan sanat galerini ziyaret edin. Öncelikle; Kıraathane, Küçükköy Kent Müzesi, Tarihi camii ve Suna Tüfekçibaşı’nın Sanat Atölyesi gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca, bölgeye özel Boşnak ailelerinin böreği olan özel yiyecekleri Zet Kafe’de bulmak mümkündür.

Bu köyde ayrıca 19. yüzyıldan kalma 3 kilise ile 3 manastır bulunuyor. Bunlardan biri Ayiu Athanasiu Kilisesi olurken günümüzde cami olan bu yapının bahçesindeki Göç Müzesi’de göçmen köy halkından toplanan eşyalar ve ürünler sergileniyor. Smart Village yani Akıllı Köy adıyla kültür ve sanatın yanı sıra başka bir projeye dahi ev sahipliği yapan Küçükköy’de yeni bir yaşam modeli benimseniyor. Yeniçarohori Butik Otel ile gelen turist ve misafirlere bir çeşit misafirhane kültürü sunularak keyifli ve sanat dolu bir seyahat imkanı veriliyor.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Evleri

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?