Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayışığı Manasstırı, Kızlar Manastırı, Tavuk Adası Manastırı kültürel zenginliklerle dolu güzelliklere sahip görmeniz gereken Ayvalık Manastırlarındandır.

Ayvalık Manastırları

Ayvalık Manastırları

Ayvalık gezilecek ve görülecek birçok yerin bir arada bulunduğu çok eski tarihlere dayanan bir tatil merkezidir. Tarihi konulara ilgi duyan ve farklı yapılar görmek isteyenlerin ilk tercihi manastırlar olmaktadır. Manastırlar kiliselerden farklı olarak rahiplerin ve rahibelerin uzun yıllar yaşadıkları Hristiyan dinine ait önemli yapılardır. Ayvalık manastır konusunda da oldukça zengin bir bölgedir. Ayvalık’ta bulunana adaların çoğunda çok eski tarihlere ait önemli manastırlar bulunmaktadır. Bu manastırlar mutlaka gezilmeli ve her birinin kendine özgü olan hikâyeleri ve tarihleri öğrenilmelidir.

Ay ışığı manastırı

Bu manastır en çok ziyaret edilen manastırlardan biridir. Cunda adasında bulunan bu yapı Cunda adasına gezmeye gelen turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Yapılış tarihi bulunamamıştır. Fakat çok eski olduğu düşünülmektedir. Manastırda yapılan araştırmalar manastırın tarih boyunca birkaç kez değiştirildiği ve yeniliğe uğradığını göstermektedir. Yapıda çoğu manastırda sıklıkla rastlanan sarımsak taşının kullanıldığı görülmektedir.

Tavuk Adası Manastırı

Bu manastırda adını üzerinde bulunduğu tavuk adasından almıştır. Bu manastır günümüze ulaşamamış manastırlardan biridir. Nedeni bilinmeyen bir patlama dolayısıyla çok az bir bölümü günümüze ulaşabilmiştir. Yapılan araştırmalara göre 150 ayrı odanın bulunduğu bu manastır oldukça büyük ve geniş bir manastırdı. Fakat şu anda sadece kalıntıları bulunmaktadır.

Ayvalık-Manastırları-2

Kızlar manastırı

Kızlar manastırı Cunda adasında bulunan önemli manastırlar içerinde yer almaktadır. Fakat bu manastırda tıpkı tavuk adası manastırı gibi günümüze ulaşamamış olan manastırlardan biri olmuştur.

Güvercin Adasında Bulunan Ai Yorgi Manastırı

Ufak bir ada üzerinde bulunana bu manastıra güvercin adası manastırı da denmektedir. Bunun sebebi üzerinde bulunduğu adanın ismidir. Bu manastırında tam yapım tarihi bilinmemektedir. Fakat yüksek ihtimalle 1970’li yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Yapıda malzeme olarak sarımsak taşının kullanıldığı görülmektedir. Sütunları ile meşhur olan önemli bir manastırdır.

Paylaşmak İster Misiniz?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?