Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ülkemizin en önemli turizm beldelerinden olan Ayvalık, Balıkesir’in ilçesi olup İzmir ve Çanakkale yolu üzerinde bulunuyor.

Ayvalık Nerede?

Ayvalık Nerede?

Geçmişin Kydonia’sı, günümüzün nadide sahil kenti Ayvalık; Balıkesir ilinde, Edremit körfezinin güney başlangıcında yer alan önemli turizm beldelerinden birisi. Konumu ve güzelliğini bütünleyen Cunda Adasıyla birlikte Kazdağlarının güney eteklerine serilen Ayvalık tarihi ve doğal güzellikleriyle köklü bir turizm geçmişine de sahip. Belki de bu sebepten olsa gerek; Ayvalık ve Ayvalık otelleri çeşitlilik açısından sunduğu tatil imkânlarıyla oldukça zengin bir tatil merkezi.

İzmir Çanakkale yolu üzerinde bulunan Ayvalık, Edremit Körfezindeki diğer komşuları olan Akçay, Güre, Edremit, Küçükkuyu gibi tatil yörelerine ve Kazdağlarına olan yakınlığıyla, Ayvalık Otellerinde yapılan konaklamalarında gezilecek yer zenginliği açısından oldukça avantajlı bir durumda.

İzmir’den Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

İzmir’den Ayvalık’a gitmek için, özel araç, şehirlerarası otobüs ve tren seçeneklerini kullanmak mümkün. Trenle gitmek için İzmir’den Balıkesir merkeze, oradan şehir içi araçlarla Ayvalık’a ulaşılabilir. İzmir- Ayvalık arası yaklaşık 155 km ve 2 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün.

İstanbul’dan Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Ayvalık’a özel aracınızla feribotla gidecekseniz; Avrupa yakasından Bandırma’ya feribotla geçip, Susurluk, Balıkesir, Edremit üzerinden ulaşabileceğiniz gibi, Anadolu yakasından gidecekseniz Yalova’ya feribotla ulaşıp, oradan Bursa, Susurluk, Balıkesir, Edremit yolunu takip ederek Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Feribotla işim olmaz diyorsanız, Gebze, Gemlik, Susurluk, Balıkesir, Edremit üzerinden yaklaşık 530 kilometrelik bir yolculukla 6 saat gibi bir sürede Ayvalık otellerine kendinizi atabilirsiniz.

Ankara’dan Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ankara’dan otobüs, uçak ve özel araç seçenekleriyle gidilebilen Ayvalık’a uzun yol çekemem uçak tercih ederim diyenler, Balıkesir veya Edremit’e uçakla ulaşıp; Balıkesir’den 140 km, Edremit’ten ise 40 km olan mesafeyi otobüslerle aşabilirler. Karayolunu tercih edenler ise yaklaşık 670 kilometrelik yol kat ederek; Eskişehir, Bursa, Balıkesir güzergâhını takip ederek Ayvalık’a ulaşabilirler.

Arnavut kaldırımlı daracık sokakları çevreleyen Rum mimarisinin güzel örneklerini görebileceğiniz tarihi evleri, şeytanın ayak iziyle beraber muhteşem bir görsel ziyafet sunan manzarasıyla Şeytan Sofrasını, yeme içme mekânları, eşsiz koyları ve tarihi evleriyle Cunda Adasını, tarihi cami ve kiliseleri gezerken; Sarımsaklı Plajında denizin, Kozak yaylasında dağın ve yeşilin tadını çıkarırken yaptığınız bu uzun yolculuklara fazlasıyla değdiğini hissedeceğiniz bir yer Ayvalık.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Kiliseleri

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?