Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalık plajları tatil severler arasında en çok tercih edilen plajlardandır. Sarımsaklı plajı, Duba plajı, Badavut plajı ve daha birçok plaj bunlar arasındadır.

Ayvalık Plajları

Ayvalık Plajları

Ayvalık plajları, Balıkesir’in en önemli turizm kaynağıdır. Ayvalık, tarihi yapısı ile ve doğal güzelliği ile en gözde turizm bölgelerinden biridir. Balıkesir’in doğal can damarlarından biri olan Ayvalık’ta birden Denizli kumsallar mevcuttur. Ayvalık mavi bayraklı plajlar arasında yer almaktadır. Temizliği ile doğallığı bir araya getiren yarımada, ada ve koyardan oluşan Ayvalık’ın en gözde plajları arasında Sarımsaklı plajı önemli bir yere sahiptir. Sarımsaklı plajı, Ayvalık yöresinin en çok tercih edilen plajıdır. Ayvalık yöresinde, Vakıflar Bankası Sosyal Tesisler, doğanın uyumu içerisinde saklanmış kamp yerleri ve çocuklar için özel olarak düşünülmüş bir Lunapark bulunmaktadır.

Ayvalık’ın güney kısmında yer alan Küçükköy Belediyesi ve Tuzla Mevkii Blentur Plajı arasında doğal kamp alanları ve eğlence yerleri bulunmaktadır. Ayvalık yöresinin ünlü bir plajı olan Sarımsaklı’nın batısında, Badavut Plajı,Paşa Koyu ve Şeytan Sofrası bulunmaktadır. Doğallığın mavilikle buluştuğu yerler arasında ön plana çıkan Ayvalık plajlarının kumsalları ince ve sarımsı bir kum yapısına sahiptir. Ayvalık Plajları ile Ayvalık şehir merkezi arasında bulunan Vatan Caddesi’nin yolu üzerinde İğdeli plajı da bulunmaktadır. Mavi bayraklı plajlar arasında yer alan Ayvalık Belediyesi Halk Plajı, turistlerin uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Temiz bir yapıya sahip olması plajın öne çıkmasını sağlamaktadır.

Sarımsaklı Halk Plajı

Ayvalık denince akla gelen ilk yerlerden biri Sarımsaklı’dır. Hem gezilmesi gereken yerleri ile hem de meşhur plajı ile en çok rağbet gören bölgelerden biridir. Sarımsaklı plajı tertemiz deniz suyu ile meşhurdur. Buraya yerli turistlerin yanı sıra yabancı özelliklede Boşnak turistlerin geldiği bilinmektedir. Sakin ve huzur veren manzarası ile denize girmek isteyenlerin uğrak yeri olmaktadır. Tercih edilme sebeplerinden biride ulaşımın kolaylığıdır. Ayvalık’tan kalkan arabalar ile kısa sürede plaja ulaşmak ve denize girebilmek mümkün olmaktadır. Sarımsaklı plajının bir avantajı da mavi bayraklı bir plaj olmasıdır. Mavi bayrak seçili plajlara verilen bir ayrıcalıktır. Bu plajın ne kadar kaliteli ve temiz olduğunu göstermektedir. Bu noktada Ayvalık oldukça zengin plaj seçeneklerine sahiptir. Plajlarının çoğu temiz ve kalitelidir.

Duba plajı

Sarımsaklı plajından sonra gelen ve en az sarımsaklı plajı kadar talep gören bir diğer plaj ise duba plajıdır. Belediyeye ait olan bu plaj birçok imkânı bir arada barındırmaktadır. Bu plajın tercih edilme sebebi belediyenin sağladığı imkânlardır. Birçok şezlongun bir arada bulunduğu plajda rahatlıkla denize girilmekte ve güneşlenilmektedir. Bunun yanı sıra bir adet kafenin de bulunduğu duba plajı, temiz ve sakin bir plaj tercih etmek isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır.

Badavut plajı

Badavut plajı daha çok kafa dinlemek isteyen ve kalabalıktan uzak kalmak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Oldukça temiz olan denizi ve kumsalıyla denize girmek ama aynı zamanda sakinlik ve sessizlik isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu plajın en önemli özelliği sarımsaklı plajına olan yakınlığıdır. Bu noktada sürekli aynı plajlara gitmekten sıkılan ve değişiklik isteyen kişiler tarafından da tercih edilebilmektedir.

Ayvalık Belediyesi Halk Plajı ve Cunda Halk Plajı

Büyük bir sahada bulunan Ayvalık Belediyesi Halk Plajı 100 metre boyundadır. Lale adasının yakınlarında Cunda (Alibey) plajı da bulunmaktadır. Cunda Plajı da tıpkı Ayvalık Belediyesi Halk Plajı gibi mavi bayraklı bir yapıya sahiptir. Cunda Halk Plajının uzunluğu ise; 50 metredir. Ege’nin doğal denizinin temizliğini yansıtan plajlar doğal bir tatil anlayışını yansıtmaktadır.

Solunum yolları hastalığına sahip olan insanların, en çok tercih ettiği yerler arasında Balıkesir’in Kaz Dağları yer almaktadır.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Manastırları

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?