Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Şeytan sofrası, Ayvalık’ın kültürel zenginlikleri arasında önemli yeri olan tarihi bir tepedir. Bu tepenin eşsiz manzarasını ve gün batımını her insan görmelidir

Ayvalık Şeytan Sofrası

Ayvalık Şeytan Sofrası

Balıkesir İli’nin Ayvalık İlçesi’nde Sarımsaklı’ya girmeden hemen önce yol ayrımından gidilerek 1 kilometrelik yokuşun sonunda kayalıkların üzerinde bulunan bir tepedir. Ulaşım arabayla sağlandığından, otoparkları mevcuttur. Tepe yuvarlak olduğundan sofraya benzetilmiştir. Şeytan Sofrası, ismini bir efsaneden alır. Efsaneye göre Zeus’un annesi şeytandan Zeus’u korumak için şeytanı kovar. Şeytanın 3 ayaklı olduğu, bir ayağının da bu tepede olduğuna inanılır. Şeytan tepenin tam kenarından ayağını basarak uçar ve gider. Şeytan sofrasına gidildiğinde ayak izi şeklinde, etrafı çevrelenmiş bir çukur görebilirsiniz. Gelen ziyaretçiler bu çukura para atarak dilekte bulunurlar. Hatta o kadar yoğun bir ilgi olur ki insanlar metrelerce yükseklikteki bu tepeden düşmesinler diye koruyucu korkuluklar yapılmıştır.

Takvimler 1500’lü yılları gösterirken bu bölgede Osmanlı himayesinde Rumlar yaşamışlardı. Bu dönemde kiliseden kovulan bir Rum, kovulduktan sonra bu tepeye yerleşir. O günlerde büyük bir kuraklık yaşanır. Halk bu kuraklığın kiliseden kovulan bu Rum’dan kaynaklandığı inancıyla bu kişiyi öldürmek üzere tepeye gelir. Onlara şahane bir sofra hazırlayan adam, halkın şaşkınlığa dönerek zaten açlıktan hitap düşmüş bir halde sofraya hücumuyla kaçarak oradan uzaklaşır. Ayrı bir inanış da bu yöndedir.

İnanılmaz bir manzaraya sahip Şeytan Sofrası 360 derece gezilerek manzara izlenebilir. Bütün Ayvalık adaları, koyları, Midilli Adası görülür. Aksam üzeri güneşin batışı muazzamdır. Seyir terasları bulunmaktadır. Ziyaretçilerin çoğu güneşin denize batışını izlemek amacıyla gelip kayalıkların üstünde yerlerini alırlar. Fotoğraf meraklıları için bulunmaz bir yerdir. Bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bir manzaraya sahiptir. Şeytan sofrasında yeme-içme imkanı tanıyan bir restoran ve manzaranın tadını çıkarırken çayını yudumlayacağınız bir çay bahçesi vardır.

Ayvalık merkeze 8 kilometre olmasından kaynaklanan ulaşım kolaylığına sahip bu tepeye, hem güzel vakit geçirmek için hem görülmeye değer manzarayı izlemek için gidilmelidir. Burası görülmesi gereken yerlerdendir. Bazı ziyaretçiler sabah kahvaltılarını bu serin güzel yerde yapmak için giderler, bazıları ise akşam güneşin batışıyla kızıllaşan gökyüzünü izlemek için giderler.

Edremit, Balıkesir, Ayvalık taraflarına yolunuz düşerse Şeytan Sofrası ya da diğer adıyla Şeytan Tepesi ziyaret edilmeden geçilmemelidir. Siz de Şeytan Sofrasındaki seyir teraslarında yerinizi alın.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Nerede?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?