Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalık tostu tadını özel ekmeğinden alan, içerisinde bol malzeme bulunduran, yerken kenarından taşması olmazsa olmaz muhteşem bir lezzettir.

Ayvalık Tostu

Ayvalık Tostu

Ayvalık ve tost, tabi ki Ayvalık dendiğinde birçok kişinin aklına gelen ilk kelime tosttur, Ayvalık’a yolu düşenler çok daha iyi bilirler Ayvalık tostunu. Özel tost ekmeği ile hem lezzetli hem de oldukça doyurucu bir tosttur. Ayrıca damak zevkinize göre içiresine konulacak malzemeleri seçme imkânınız olması da ayrı bir lüks. Bir özelliği daha var ki Ayvalık tostunun, eğer ki tostu yerken, tostun kenarından malzemeler taşmazsa olmaz. Batıdan esen rüzgar sayesinde çevre il ve ilçeler sıcaktan kavrulurken Ayvalık sakinleri ve ziyaretçileri serin ve temiz havanın keyfini çıkarırlar. Bazı zamanlarda da meltem olarak bilinen kuzey esintisi baş gösterir, Kazdağı tarafından.

Haftalarca sürdüğü olan meltem, durgun, boğucu yaz sıcağında nefes almayı sağlar. Gezilecek yerleri ise, şeytan sofrası, cunda, Kazdağları gibi oldukça fazla alternatif vardır. Ayvalık’a giden birisi zeytinyağı almadan dönmemeli Ayvalık’tan. Yunan adalarına yakın olması, günlük yunan adaları turlarına katılma şansını verir ziyaretçilere. Ayvalık’ta tarih ve kültür gezileri yapma imkanınız da vardır, tarihi mekanlarda başta gelen Ayvalık kiliseleridir, kentin tarihsel yapısına katkıda bulunan eserler arasındadır.

Akdeniz kent mimarisinden esinlenerek oluşturulmuş eserler ve bu eserlerin çevrelediği denize doğru inen dik ve taş sokaklar, Ayvalık’ın benzersiz güzelliklerine ve özelliklerine en büyük katkıyı sağlayan detaylardır. Ayvalık’ın merkezine 8 km uzaklıktaki Sarımsaklı mavi bayrak ödüllü plajları sebebiyle tercih edilen plajdır. Cunda Adası’nda da deniz, doğa ve tarih ile iç içe tertemiz denizde serinlemek gibisi yoktur.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Tekne Turları

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?