Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalık’ın zeytin ve zeytinyağı bölgenin en meşhur ürünlerinden biridir. Ayvalık zeytin ve zeytinyağı üretiminde oldukça gelişmiştir.

Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı

Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı

Ayvalık denince akla gelen Ayvalık tostu gelse de en az onun kadar meşhur olan bir diğer ürün zeytin ve zeytinyağıdır. Ayvalık zeytin ağaçları konusunda en zengin bölgelerimizden biridir. En lezzetli zeytinlerin yetiştiği Ayvalık, zeytinyağı üretimi konusunda da oldukça gelişmiştir. Buraya gezmeye gelen turistlerin çoğu bu meşhur zeytinlerden ve zeytinyağlarından satın almadan geri dönmemektedir. Zeytin en sağlıklı besinlerden biridir. Bu nedenle zeytinyağına ve zeytine olan talepte artmaktadır. Ayvalık zeytinyağı konusunda oldukça başarılı ürünlere ev sahipliği yapan bir bölgedir. En aromatik zeytinyağlarına buradan kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Hasat günleri

Ayvalık’ta zeytinlerin toplanacağı dönemlerde hasat günleri yapılmaktadır. Bu bile zeytinin Ayvalık için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Özellikle hasat dönemleri Ayvalık sakinleri için oldukça önemli olan günlerden olmaktadır. Ayvalık’ta yaşayan insanların çoğu bir zeytin ağacına sahiptir ve bu zeytinler ile para kazanmaktadır. Bunun nedeni Ayvalık topraklarının zeytin yetiştirmek için oldukça verimli olmasıdır. Hasat günlerinde toplanan zeytinlere fabrikalara verilmektedir.

Ayvalık’ta hem siyah hem de yeşil zeytin üretimi yapılmaktadır. Zeytinin ve zeytinyağının merkezinden en sağlıklı ve kaliteli ürünleri satın almak isteyenlerin ilk durağı Ayvalık olmaktadır. Ayvalık’ta üretilen zeytinyağlarının çoğu sızma zeytinyağı kategorisinde olmaktadır. Özel olarak satılan zeytinyağları da bulunmaktadır. Bu zeytinyağlarında kekik gibi aromatik baharatlar kullanılmaktadır. Her türlü zeytin ürününün bulunabileceği Ayvalık pazarlarında tüm ürünler incelenerek isteğe bağlı olarak en uygun zeytinyağı seçilebilmektedir.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Ayvalık Tostu

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?