Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

Ayvalık’a gittiğiniz zaman mutlaka plajlarına uğramalı, Ayvalık tostunu tadına bakmalı, tekne turuna çıkmalı ve şeytan sofrasını ziyaret etmelisiniz.

Ayvalık’ta Yapılması Gerekenler - Ayvalık’ta Neler Yapılır

Ayvalık’ta Yapılması Gerekenler - Ayvalık’ta Neler Yapılır

Ayvalık farklı yerleri gezmek ve doğayla iç içe bir tatil yapmak için en eşsiz mekânlardan biridir. Ulaşılabilirliği de oldukça kolay olan Ayvalık, hem yerli hem de yabancı gezginlerin uğrak yeri olmaktadır. Ayvalık’a gelindiğinde yapılması gereken birçok aktivite bulunabilmektedir. Bambaşka yerleri görmek ve yeni lezzetleri tatmak isteyenler için Ayvalık eşsiz bir tatil yeri olmaktadır.

Tarihi Ayvalık Sokakları

Ayvalık denince akla tarihi sokaklar ve eski tarzda evler gelmektedir. Fotoğraf çekimi için oldukça uygun olan bu sokaklar Ayvalık’ın tarihi dokusunu hissetmek isteyenler tarafından mutlaka gezilmelidir. Özellikle tarihi konaklar ve eski evler görülmeye değer güzelliklere sahiptir. Bu noktada Ayvalık’a gelindiğinde yapılması gereken şeyler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Zeytin Müzesi

Zeytin ve zeytinyağı Ayvalık için oldukça önemli bir ürünlerdir. Ciddi oranlarda zeytin yetiştiriciliği yapılan Ayvalık içerisindeki her pazarda ve satış noktasında zeytin ve zeytinyağına ulaşabilmek mümkündür. Bu noktada Ayvalık’a gelindiğinde zeytin ve zeytinyağı almadan gidilmemesi tavsiye edilmektedir. Zeytin müzesi de zeytinin Ayvalık için ne kadar önemli olduğunu gösteren önemli bir yerdir. Ayvalık’a gelindiğinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan zeytin müzesi, üretilen tüm zeytinlerin hangi adımlardan geçtiği ve nasıl zeytinyağına dönüştüğü gözler önüne sermektedir.

seytan-sofrasi-ayvalikta-yapilmasi-gerekenler

Şeytan Sofrası

Ayvalık’a gelindiğinde uğranmaması imkânsız olan yerlerden biride şeytan sofrasıdır. Şeytan sofrası birçok ilginç hikâyeye ve efsaneye ev sahipliği yapan bir yerdir. Çoğu insan buraya dilek dilemeye gelmektedir. Şeytan sofrası dilek dilemenin yanı sıra eşsiz manzarası için görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle gün batımını izlemek isteyenler şeytan sofrasına uğramalı ve gün batımını izlemeden geri dönmemelidir.

Tekne Turu

Tekne turları Ayvalık için oldukça önemlidir. Uygun fiyatlara genel kapsamlı bir Ayvalık gezisi yapmak isteyenlerin ilk tercihi tekne turları olmaktadır. Tekne turları yabancı turistlere tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Birçok avantajı bulunan tekne turları birçok özel yere uğramaktadır. Üstelik çoğu yemekli olan bu tekne turları yemek sorununu ve ücretini de ortadan kaldırmaktadır. Yemek dahil 50 ile 60 TL gibi fiyatlara Ayvalık’ın tüm güzellikleri görülebilmektedir. Tekne turlarının en önemli avantajı arada durulması ve turistlerin etrafı gezmesine müsaade edilmesidir.

Paylaşmak İster Misiniz?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?