Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet
Otelini Kaydet

İstanbul Bursa üzerinden Ayvalık’a feribotla, arabanızla, otobüs veya uçakla gidebilirsiniz. Karadan 433km ve 5-7 saat aralığında uçakla 1.5 saat.

İstanbul Bursa Üzerinden Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

İstanbul Bursa Üzerinden Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Özellikle iç turizmin daha yoğun yaşandığı gözde tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, bölgenin sahip olduğu yüksek yoğunluktaki temiz oksijen ve havası kadar temiz denizi ile çevre oteller ve gezilecek yerleri ile önemli turizm merkezlerinden biridir.

İstanbul’dan Ayvalık’a arabanızla 5 saatte gidebilirsiniz. Yaklaşık 433 KM olan bu yolda otoban ve köprüler de var. Bu nedenle 4 saate kadar inmesi 6-7 saate kadar da çıkması mümkün. Bu sizin hız tercihinizle alakalı bir durum olacaktır diyebiliriz.

İstanbul’dan Feribot / Vapur İle Ayvalık

İstanbul‘dan şahsi arabası ile gelecekler için her iki yakada yaşayanların da, öncelikle Gebze’de bulunan feribot iskelesini kullanması gerekir. Cuma ve pazar akşamları gidiş ve dönüşlerin oldukça yoğun olduğu bu iskeleleri kullanırken de, yolculuk saatine fazla beklememek adına dikkat etmek gerekir. Feribota bindikten sonra yaklaşık kırk beş dakika süren bu yolculuk sırasında, arabadan inip feribotun içinde çay ve kahve satan yerlerde zaman geçirebilir ve güverteden deniz seyredilebilir güzelliktedir. Yolculuk Yalova Topçular iskelesinde son bulur ve buradan sonra Bursa tabelalarını devam ederek Bursa ya ulaşım sağlanabilir.

İstanbul’dan Körfez Otobanı – Osmangazi Köprüsü İle Ayvalık

Bir alternatif olarak da Körfez Otobanı olabilir. Henüz otoban bitmedi ama biten bir kısmı bile faydalı olabiliyor. Osmangazi Köprüsü ile karşıya geçiyorsunuz. Ardında da Gebze’ye kadar otobandan gidiyorsunuz. Bu tahminen yolu 1 saat kadar kısaltıyor. Otoban bitince ise bir hayli kısalmış olacak.

Bursa – Balıkesir Ayvalık

Bu nokta da ya eski Bursa yolunu kullanabilir ya da devam eden Bursa – İzmir otobanı, Bursa’ ya kadar kullanılabilir. Bundan sonra da Bursa Ayvalık arası, Balıkesir üzerinden yaklaşık 300 kilometre kadardır. Ayvalık için son bulacak bu yolculuk, meşhur oksijeni bol Kazdağları’nın havasını solumadan, denize girmeden, Cunda adası gibi tarih ve tatil kokan yerleri gezmeden ise, Balıkesir Susurluk üzerinden geçileceği için, meşhur tost ve ayranını denemek pişman olmamak demektir.

Paylaşmak İster Misiniz?

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?